Jakie kwalifikacje powinien mieć kierowca busa?

Firma przewozowa wykonująca przewozy pasażerskie zatrudnia kierowców mających uprawnienia do kierowania busem. Dla wielu osób jest to ciekawa ścieżka kariery zawodowej. Pasja do jazdy samochodem i możliwość podróżowania po różnych krajach pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym. Każdy, kto chciałby połączyć swoje życie z zawodem, jakim jest kierowca busa musi zdobyć stosowne kwalifikacje uprawniające do przewozu osób. Zdobyte umiejętności, doświadczenie, znajomość tras przynosi wymierne efekty w postaci zadowolonych pasażerów, którzy docierają w wybrane miejsce na czas.  

Jakie kwalifikacje powinien mieć kierowca busa?

Podstawowym dokumentem uprawniającym do prowadzenia busa jest prawo jazdy w odpowiedniej kategorii. Firmy przewozowe dysponują różnymi pojazdami ze zróżnicowaną ilością miejsc w pojeździe a także masą własną busa. Od tego jest zależne, jaką kategorią prawa jazdy będzie musiał wykazać się kierowca:  

  • Busy posiadające 8 miejsc plus jedno dla kierowcy, masę własną do 3,5 tony – wymagane prawo jazdy kategorii B.
  • Busy do przewozu 9 osób oraz więcej a także do prowadzenia autobusów – wymagane prawo jazdy kategorii D.  

Ważną kwestią, jeśli chodzi o prawo jazdy zrobione w Polsce, jest uzyskanie uprawnienia do przewozu osób na terenie Unii Europejskiej. Firmy świadczące międzynarodowe przewozy pasażerskie na przykład do Niemiec, Holandii, Luksemburga i Belgii zatrudniają kierowców z taką kategorią. Kierowca z uprawnieniami, zdaje sobie sprawę, że nie może przewozić większej ilości osób, ponieważ doprowadzi do przeładowania busa, co jest niezgodne z prawem ruchu drogowego a to grozi mandatem.    

Kurs na przewóz osób

Poza posiadaniem odpowiedniej kategorii prawa jazdy, wymagane są uprawnienia na przewóz osób. Jak je uzyskać? Trzeba odbyć kurs na przewóz osób, podczas którego kierowca przechodzi stosowane szkolenie. Kierowca zatrudniony w firmie przewozowej musi także posiadać ważne orzeczenia lekarskie i zaliczone pozytywnie testy psychologiczne.

Kierowca przewożący określoną grupę ludzi na długich trasach musi wykonywać swoją pracę odpowiedzialnie, aby zagwarantować pasażerom bezpieczeństwo. Do tego właśnie wymagany jest odpowiedni kurs kwalifikacyjny. Jest to obowiązek nałożony na kierowców dyrektywą unijną. O czym mówi ta dyrektywa? To dokument, stwierdzający, że taki kurs są zobowiązani ukończyć kierowcy, z prawem jazdy kategorii D.

Na czym polega kwalifikacja wstępna?

Ukończony kurs na przewóz osób, czyli kwalifikacja wstępna i dotyczy:

  • Kierowcy z prawo jazdy kategorii D uzyskanym po 10 września 2008 roku.
  • Kierowcy, z prawo jazdy kategorii D przed tym terminem albo starający się o kolejne świadectwo kwalifikacji zawodowej, są zobowiązani odbyć szkolenie okresowe, co 5 lat.

Jakie kwalifikacje powinien mieć kierowca busa?

Badania lekarskie i psychologiczne to kolejny krok do zdobycia uprawnień na kierowcę busa

Prowadzenie busa z pasażerami wiąże się z narażeniem życia kierowcy oraz przewożonych osób. Dlatego kierowcy muszą zachować na drodze szczególną ostrożność i rozwagę, regularnie sprawdzać stan zdrowia oraz swoje predyspozycje do prowadzenia pojazdów. Każdy z nich musi charakteryzować się takimi cechami jak: umiejętność radzenia sobie w awaryjnych sytuacjach, duża odporność na stres, szybkość reagowania w danej sytuacji, odpowiedzialność. A także poznanie i zrozumienie obowiązujących norm społecznych. Kierowca kierujący busem i wykonujący przewóz pasażerski powinien łatwo wchodzić w kontakty międzyludzkie i wyciszać ewentualne konflikty.

Potwierdzeniem spełniania tych wymogów jest uzyskanie od lekarza medycyny pracy pozytywnej opinii, potwierdzonej stosownym dokumentem. Ponadto kierowca, który chce zajmować się przewozem osób musi przejść pozytywnie psychologiczny test kwalifikacyjny.Takie badania muszą przejść osoby przed podjęciem pracy, jako badana wstępne oraz już zatrudnione, jako badania okresowe.

Uprawnienia firm realizujących przewozy pasażerskie

Firma wykonująca usługi przewozów pasażerskich busami posiada flotę pojazdów, które spełniają normy bezpieczeństwa i komfortu dla kierowcy i podróżujących. Każdy z samochodów jest poddawany okresowym przeglądom, co jest potwierdzone w dokumentach.    

Niezbędne uprawnienia do przewozu osób, jakimi wykazuje się firma przewozowa to:

  • Licencja na wykonywanie krajowego i/lub międzynarodowego transportu drogowego
  • Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie międzynarodowym
  • Zezwolenie na transport pasażerów w krajowym transporcie drogowym. 

Czym tłumaczyć powodzenie przewozów pasażerskich busem?

Przejazdy busem stały się doskonałą alternatywą dla innych środków transportu. Firmy przewozowe działają bardziej elastycznie, oferują komfortowe warunki podczas podróży i zapewniają przewóz bagażu a przy tym bardzo atrakcyjną cenę. Dysponują wymaganymi zezwoleniami i licencjami, ponadto to szybki i bezpieczny sposób przemieszczania się w kraju oraz na trasach międzynarodowych. Usługi przewozu osób mogą być także realizowane w systemie – z adresu na adres. Ten rodzaj podróżowania sprawdził się w wielu krajach i zdobywa coraz więcej zadowolonych z usług pasażerów.