Jak przygotować się na podróż busem?

Podróżowanie busem jest niezwykle wygodną opcją przemieszczania się po kraju oraz poza jego granicami. Firma wykonująca międzynarodowe przewozy pasażerskie posiada wygodną ofertę, pasażerowie są odbierani z miejsca zamieszkania i przewożeni pod wcześniej wskazany adres.Trzeba przyznać, że jazda busem to jeden z najtańszych sposobów podróżowania, jest powszechny ze względu na komfort, wygodę i szybkość poruszania się. Wybierając się w dłuższą trasę, trzeba wiedzieć jak przygotować się na podróż busem? Warto rozpocząć od wybrania odpowiedniej firmy przewozowej, cieszącej się dobrą opinią, jako rzetelna i punktualna.

Jak przygotować się na podróż busem?

Ważne! Komfort jazdy busem w dużej mierze zależy od standardu pojazdu, którym będzie odbywać się podróż oraz oferowanymi udogodnieniami. Dlatego ważne jest, aby wybierać przewoźników, którzy mają odpowiednią flotę samochodów. Aby wygodnie odbyć podróż, najlepiej ubrać się w praktyczny i wygodny sposób, aby nic nie uwierało. Nie ma sensu zakładanie obcisłej odzieży. Aby zapewnić komfort podczas wyjazdu i zapobiec zakrzepicy, lekarze zalecają zdjęcie butów i założenie ciepłych skarpet. Na postojach trzeba wysiąść z pojazdu, żeby się rozgrzać i rozchodzić.

Zaleca się wybierać buty z płaską podeszwą, lekką sukienkę i spodnie, swetry z naturalnych materiałów. Powinno być możliwe zdejmowanie lub zakładanie czegoś w zależności od temperatury wewnątrz kabiny. Wiele osób śpi przez znaczną część podróży. Dzięki temu czas płynie znacznie szybciej, a podróż jest przyjemniejsza. Warto zaopatrzyć się w wygodną poduszkę pod szyję, która pochłonie nieprzyjemne wstrząsy podczas jazdy oraz koc, aby nie przeziębić się zwłaszcza podczas nocnej podróży. Należy zabrać ze sobą antyseptyczne, suche i wilgotne chusteczki. Nie zapomnieć naładować telefonu komórkowego przed podróżą i zabrać ze sobą power bank. Jeśli to możliwe, zabrać inny kompaktowy gadżet (na przykład tablet) i oczywiście słuchawki.

Jak przygotować się na podróż busem?

Co powinien zawierać podręczny bagaż podróżny?

Komfort nie zawsze jest synonimem wysokich kosztów podróży, zwłaszcza, jeśli chodzi o podróżowanie po Europie. Gdy firma świadcząca przewozy pasażerskie zostanie dobrze wybrana, pasażer otrzyma do dyspozycji wygodne fotele, czysty bus, miłą obsługę, darmowe Wi-Fi oraz gniazdko elektryczne. Jak zadbać o swoją wygodę? Fotel w busie należy odsunąć od głośników, aby hałas nie przeszkadzał w podróży. Pasażerowie podatni na chorobę morską nie powinni wybierać miejsc z przodu kabiny i przy oknie. Lepiej zarezerwować inne wygodne miejsce, zażyć leki na chorobę lokomocyjną, które pomogą przetrwać długą podróż, a także papierowe ręczniki i plastikowe torebki. Dobrze jest też mieć ze sobą dodatkową odzież na przebranie, jest to szczególnie przydatne podczas podróży z dziećmi. Należy zadbać wcześniej o zakup biletów. Busy zapewniają luki bagażowe, w których można umieścić walizkę z najważniejszymi rzeczami. Dopuszczane jest wniesienie małego bagażu podręcznego do kabiny pojazdu, w której należy umieścić dokumenty, cenne i niezbędne rzeczy na drogę, jedzenie i napoje, a także wszelkie niezbędne leki, gdyż w trakcie podróży nie będzie dostępu do bagażu głównego.

Przygotowanie psychiczne

Postawa psychiczna odgrywa ważną rolę w przygotowaniach do podróży.To proste: jeśli ktoś myśli, że czeka go trudna podróż, to takich doznań będzie doświadczał. Najpierw trzeba pogodzić się z tym, że wiele rzeczy nie będzie idealnych. Po kilku godzinach zmęczą się nogi, pojawią się ludzie, którzy będą głośno mówić, może rozpocząć się atak choroby morskiej, a na koniec wyprawy będzie odczuwane zmęczenie.To wszystko jest częścią podróży. Jeśli zaakceptuje się rzeczywistość i przygotuje się ostrożniej, znając swoje słabości, podróż może być maksymalnie wygodna. 

Jak samodzielnie zadbać o rozrywkę w czasie jazdy busem?

Podczas długiej podróży warto zadbać o swoją rozrywkę, która nie powinna przeszkadzać kierowcy ani innym pasażerom. Można zabrać ze sobą do busa następujące przedmioty:

  • Książka lub czasopismo do przeczytania.
  • Magazyn z krzyżówkami.
  • Odtwarzacz ze słuchawkami do słuchania muzyki.
  • Tablet z filmem lub serialem.
  • Łatwo przyswajalne jedzenie.

Podczas długich godzin podróży najlepiej jeść lekkie przekąski i pić niegazowaną wodę. Nie warto ryzykować przypadkowo zakupionego jedzenia, ponieważ nie można przewidzieć reakcji swojego organizmu. Dlatego należy wybierać lekkostrawne, zdrowe przekąski, po których nie będzie się czuć ciężkości na żołądku. Ze względu na innych pasażerów warto zrezygnować z jedzenia o specyficznym intensywnym zapachu. Na podróż trwającą 7-8 godzin trzeba spakować także wodę w wystarczających ilościach. Nie nadużywać soków, tylko woda pomoże zachować nawodnienie i odświeżenie podczas podróży.

Urządzenia elektroniczne podczas podróży busem

Wiele autobusów wyposażonych jest w TV, Wi-Fi, gniazdka elektryczne. Pasażerowie będą się cieszyć jazdą takim busem, korzystając ze swoich urządzeń multimedialnych, takich jak tablet. Oglądanie ulubionego filmu w podróży z pewnością umili czas podróży. Ale można mieć przy sobie laptop, czy zabawki dla dzieci. Jeśli czytanie podczas podróży będzie powodować złe samopoczucie, lepiej słuchać audiobooków. Koniecznie trzeba wziąć ze sobą zatyczki do uszu: nigdy nie wiadomo, kto będzie sąsiadem.